Pomáháme lidem zdravě bydlet

Nabídka montáže světlovodů

Montujeme tubusové světlovody již od roku 2000. Byli jsme jedni z prvních, kdo se světlovody v ČR pracoval. Tehdy to byly americké světlovody ODL a poté anglické Sunpipe. V posledních letech jsme se ustálili u světlovodů vlastní výroby KLIMASUN, dále na přání umíme české světlovody SUNIZER a levné světlovody Velux.

Léta praxe nás naučili řešit světlovod jako systémový prvek, který musí být kvalitně zpracován do detailu, musí navazovat správně na jednotlivé skladby střechy a stropu. Jen tak světlovod přinese požadovaný výsledek.

Je nutné si ujasnit spoustu věci!

Návrh světlovod

Určitě je nutné pří návrhu světlovodu využít zkušenosti z montáží. Teoretický výpočet osvětlení nezahrnuje všechny důležité parametry, které světlo ovlivní, proto doporučujeme pří výběru světlovodu provést prohlídku stavby naším technikem, které umí kombinovat teoretické informace s praxí.

Pokud potřebuje mít světlovod s výpočtem denního osvětlení dle ČSN pro stavební úřad a pro kolaudaci, pak také dokážeme zajistit.

Co si musím připravit?

Ideální je projekt s půdorysem a řezem místnosti, dále s popisem konstrukcí střechy a stropu. Upřesněte také orientaci světlovodu na střeše. Pokud je světlovod vyveden na např. severní střechu je nutné přizpůsobit jeho typ a průměr.

Nezapomenout na doplňky !

Ke světlovodu existuje plno užitečných doplňků. Například pro ložnice bych určitě doporučil zatemňovací klapku, aby Vás sluníčko hned ráno neobtěžovalo. Pro chodby či schodiště bych doporučil světlovod kombinovat s lampičkou a třeba pohybovým čidlem. Pro pracovnu silnější led diody zabudovat přímo do světlovodu.

Extra požadavky na světlovod?

Určitě je vždy nutné zjistit jestli nemá světlovod splňovat požární odolnost, pak by se musela použít protipožární vložka, nebo opláštění světlovodu. Pokud se instaluje světlovod do pasivního domu, kde se budou dělat i kontrolní zkoušky vzduchotěsnosti, určitě potřebujete naši neprůvzdušnou tepelně izolační přepážku.

Kdy světlovod instalovat?

Správné načasování instalace je základ úspěchu, předejde se tím spoustě problémů. U novostaveb je ideální instalace před nastěhováním, protože díra do stropu přece jen trochu prachu udělá. Přesto ale není zásah do konstrukcí nějak zásadní. K instalaci musíme mít přístup na půdu a na střechu. Většinou se světlovod instaluje do hotové střechy. Výjimkou jsou střechy plechové, do kterých je ideální příprava prostupu předem a instalace postupové základny souběžně s pokládkou plechové krytiny.  Nicméně i dodatečná montáž je reálná, jen bude pracnější a náročnější na detaily.

Správné živnostenské oprávnění

Ne náhodou je nutné mít pro montáž světlovodů odbornou živnost „Provádění staveb, jejich změny a odstraňování“, kterou mi máme. Jedná se opravdu o odbornou práci, která se dotýká více řemesel. Nedostačují nějaké řemeslné živnosti, nebo snad ani nejnižší odbornost v podobě „dokončovacích stavebních prací“. Na to si prosím dejte pozor. Dokonce i někteří výrobci světlovodů montují pod živností dokončovací práce, čímž porušují zákon.

Rizika u světlovodů

Světlovod je hodně choulostivý výrobek a musí být odborně instalován, protože jen tak zajistíte správné systémové řešení.

Vlastní návrh typu a značky světlovodu určitě nechte na specialistovi, protože předejdete zklamání z nedostatečné účinnosti světlovodu. Oslnění moc velkým světlovodem také není výjimkou.

Často platí, že méně více. Platí to v případech, kdy projektant zvolí nevhodný průměr světlovodu, přidá tam izolační přepážku a poté ještě protipožární sklo. Docílí se toho, že to sice splní všechny vyhlášky, ale světlovod nebude svítit….což je celkem škoda za ty peníze, že?

Světlovody, ve kterých kondenzuje voda, nebo jsou zaprášené, či praskají kopule občas vídáme. Zdeformované plastové díly světlovodu od slunečního záření mohou být také velký problém.

Paradoxně se tyto věci dějí u produktů, které v reklamách vystupují jako nejkvalitnější a nejdokonalejší. Chápu ale, že laik nemůže poznat kvalitní produkt od nekvalitního. Řídí se jen reklamou od výrobce a pokud je krásně provedená, dokáže to zmást.

Pozor na firmu která nemá oficiální ceník, pouze „smluvní“ ceny, protože na jedné ulici dokáže dodat dva stejné světlovody, s tím že jeden je za 19000kč a stejný sousedovi za 79000kč, když to prošlo….:o) Cena zřejmě dělaná podle hodnoty auta souseda…:o)

I  s tím se bohužel setkáváme.

Určitě si pohlídejte cenovou nabídku aby byla pokud možno konečná, protože nacenit světlovod a záměrně zapomenout nacenit doplňky či prodloužení může udělat atraktivní cenu na začátku, ale na konci se to může nepříjemně prodražit.

Rozdíl v kvalitě světlovodů na trhu je poměrně velký. Ale asi nejhorší jsou světlovody s velmi malou gramáží (tloušťkou) tubusového plechu, takový světlovod se deformuje už při pohledu.

Ikdyž je montáž tubusových světlovodů na první pohled velmi jednoduchá, je jedna z nejkomplikovanějších s ohledem na kvalitu detailů. Světlovod prochází několika vrstvami budovy a každý prostup musí být správně a do detailů vyřešen.

Nabízíme tyto služby:

Provádíme odborný návrh světlovodu jak výpočtem, tak také na základě našich zkušeností. Zásadní je místnost vidět a vyhodnotit situaci komplexně. 

Montujeme světlovody do šikmých i plochých střech. Často se lidé bojí rizika prostupu u ploché střechy, ale zbytečně, protože dnešní materiály a technologie jsou na takové výši, že se již není čeho bát. 

Paradoxně častěji se setkáváme s pokaženými montážemi do šikmých střech, protože se do nich pustil lajk, nebo nějaký neodborný dělník mluvící jinou řečí než českou. A co třeba si aspoň přečíst návod na montáž od výrobce?

Montáž je vždy nutno připravit tak, aby světlovodu nebránilo nic v cestě a také, aby všechny spoje byly správně přetěsněny kvůli parotěsnosti.

Umíme vyřešit u světlovodu únik tepla pomocí tepelně izolační vložky, která přeruší tepelný ráz.

Umíme řešit požární odolnost světlovodů několik způsoby. Splníme požární předpisy.

Praktické zkušenosti z montáží máme s produkty prakticky všech značek na trhu. Např. ODL (USA), SUNPIPE (Anglie), VELUX (EU), SUNIZER (ČR), Lightway (ČR), Fakro (PL). Proto víme, že každý má své přednosti, ale i nedokonalosti. A také víme, že některé značky Vám určitě nenainstalujeme, protože díky kvalitě a řešení některých produktů bychom nemohli ručit za kvalitně dodané dílo.

Poptejte nás a vysvětlíme Vám rozdíly ve světlovodech a doporučíme ten vhodný typ pro Váš dům či kancelář. Navrhneme i protipožární řešení, řešení pro pasivní a nízkoenergetické domy, řešení pro Vaši kancelář, či dětský pokoj. Bezplatná konzultace se Vám jistě vyplatí. 

Nabízíme Vám montáž pro tyto produkty

Klimatizace

Klimatizaci odborně namontujeme klasickou i speciální.

Rekuperace

Rekuperace instalujeme nejen centrální, ale i lokální.

Ventilační turbiny

Turbíny instalujeme, aby provětraly libovolný podstřešní prostor, nebo půdy.

Tubusové světlovody

Světlovody nainstalujeme, aby dobře dlouho sloužily.

Ostatní doplňky

Umíme i instalace užitečných doplňků.

PRIMA KLIMA V KAŽDÉM DOMĚ

Nebojte se na nás obracet se svými požadavky, rádi vytvoříme bezplatný
návrh vhodného řešení a vysvětlíme vše odborně a do každého detailu.

Kontaktujte nás

Firma KLIMAHAUS s.r.o. se zaměřuje na návrh, prodej a montáž  produktů, které Vám zpříjemňují život v domech, bytech či kancelářích. Jedná se o tyto produkty:

KLIMATIZACE – REKUPERACE – TUBUSOVÉ SVĚTLOVODY – VENTILAČNÍ TURBÍNY